Jaké máte zkušenosti s ochrannou proti klikorohu borovému?

Je lepší nechat paseku rok ladem a vysadit stromky až další rok? Ale co když o kousek dál ten rok těží dřevo také? Nenaroste zatím buřeň? ... Necháte si sazenice ošetřit ve školkách, případně při výsadbě? Pozor ale, aby se nenamočily kořeny sazenic. Také výsadba s právě ošetřenými stromky není pro lidi moc příjemná. A při špatném počasí vydrží chemické ošetření maximálně pár týdnů.... Nebo používáte tzv. "lapáky",  či stříkáte chemii až při výskytu klikorohu?

Možností je spoustu, podělte se o Vaše zkušenosti.


Přidejte komentář

  • Libor Reagovat Dobrý den, kdysi jsem na školení CHOR (asi 10 možná déle let) zaznamenal cosi o přípravku proti klihorohu aplikovanému při výsadbě přímo k sazenici. Jelikož mne tento problém v tu chvíly "nepálil",nevím, rád bych se tedy zeptal, jestli stále něco takového existuje. Já sice mám II. stupeń jako prof. uživatel ale chodí mi se sázením pomáhat dorost a tak bych se rád vyhnul namáčení sazenic a pod,
    28. 11. 2020, 08:13
    • Infoolese Reagovat Dobrý den. Kdysi takový přípravek byl, fungoval velmi dobře, ale byl zakázán. Aktuálně žádný takový přípravek na trhu není registrován, ani pro profesionální použití.
      2. 12. 2020, 08:51
  • Jindra Reagovat Klikoroh se mi pustil do chaty - chroupe a v noci chroupe tak, až člověka vzbudí. SOS - poraďte, prosím, co s tím. Děkuji.
    3. 8. 2019, 16:26
    • Infoolese Reagovat Dobrý den. To klikoroh nebude, ale některý z druhů červotoče, případně tesařík. Pomáhají impregnační roztoky, ozařování, tepelně zahřát. Podívejte se na web, kde je dostatek návodů :).
      6. 8. 2019, 08:14
  • Jana Reagovat Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, kde sehnat postřik proti klikorohovi? Na netu píší, že k tomu potřebuji odbornost, hajný nebyl ochotný poradit a já nevím na koho se obrátit. Potřebuji postříkat nově zasazených 300 stromků. Díky za rady.
    15. 5. 2018, 22:52
    • Infoolese Reagovat Dobrý den. S novým zákonem o rostlinolékařské péči jsou některé postřiky určeny pouze pro profesionální uživatele, tedy ty, které mají osvědčení o zacházení s chemickými přípravky. Ve volném obchodu však můžete pořídit malobalení jiných přípravků, které jsou stejně vhodné. Například insekticidy KARATE nebo FAST M. Nenechte se zmást, tím, že klikoroh není napsán v seznamu škůdců, na které fungují. Registrace na každou rostlinu a škůdce stojí velké peníze, distributoři si přípravky registrují jen na ty nejvýznamnější pro cílového spotřebitele.
      16. 5. 2018, 07:52
      • Jana Reagovat Moc děkuji.
        16. 5. 2018, 20:25
  • Honza Reagovat Ahoj, s klikorohem mám jen ty nejhorší zkušenosti :-) Pro vlastníka např. půlhektarové holiny vyjde časově i finančně skoro nastejno, jestli jde sazenice jen kontrolovat nebo jestli to přímo postříká - pokud je pozemek dobře přístupný. Přípravek FURY 10 EW se používá v ředění 0.5 procenta a litr stojí řádově stokoruny, tedy máte z toho 200 litrů postřiku. Daleko větší problém může být dopravit na místo vodu, zkuste nést kilometr lesem desetilitrový kanystr. První rok po těžbě jsem stříkal vysazené jehličnany poctivě každý měsíc, první postřik cca 20.4., poslední v září. Ožrali jen asi 5% sazenic - sem dobrej!. V tomto roce, který je druhý po těžbě, stříkám zase, ale zatím to bylo jen 2x: koncem dubna a koncem května. Vidím to ještě na jeden postřik tak 20. června, a pak už snad nebude nic potřeba, ale to se teprve uvidí :-). Sazenice už jsou taky silnější a víc vydrží. Profesor z Mendlovky mně říkal, že když už má klikoroh žír, dost blbě se to stíhá a většinou už jsou dost velké škody. Pařezy stříkat je zbytečné, ten klikoroh musí ten přípravek sežrat, určitě nestačí, že se s ním jenom dostane do kontaktu. Jinak odložit zalesnění je asi dost dobrá myšlenka. O lapáku na klikoroha jsem neslyšel, to existuje? Srnčí je samozřejmě větší problém než klikoroh, jde o to, že myslivcům obecně vysoké stavy vyhovují, a vlastník lesa je "jen vlastník". Dále to nebudu rozvádět. Ošetřit zimním prostředkem (např. Morsuvin) v létě nelze, to by sazenice nepřežily. Doporučuji zředěný aversol. Na oplocenky pozor, čím je oplocenka menší, tím lépe funguje. Velké oplocenky mohou fungovat špatně, srnčí i černá zvěř se do nich občas dostane. Protáhlé (pásové) pozemky nelze vůbec efektivně oplocovat. Taky je potřeba oplocenku kontrolovat, protože když přes plot například spadne strom, zvěř se tam dostane, a pak to stojí za to.... Lesu zdar! Honza
    1. 6. 2016, 10:49
    • Jana Reagovat Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, kde sehnat postřik proti klikorohovy? Na netu píší, že k tomu potřebuji odbornost, hajný nebyl ochotný poradit a já nevím na koho se obrátit. Potřebuji postříkat nově zasazených 300 stromků. Díky za rady.
      15. 5. 2018, 22:13
    • Infoolese Reagovat Díky za parádní sumář a nápady! "Lapák" na klikoroha není nic jiného, než čerstvě uřízlé a hezky voňavé rozštíplé borové polínko. Délka tak 30-40cm, průměr 5-10cm. Uvnitř je vložena čerstvá větévka z borovice postříkána FURY. Musí mít průměr jako vysazené sazenice, aby se klikoroh s chutí zakousl. Má rád ty tenké :). Polínko je zafixované, aby dovnitř nepršelo. Lapáky se rovnoměrně rozloží na vysazenou holinu. ... Větévka se musí po pár dnech obměňovat, aby byla čerstvá. Menší množství klikoroha se takto zbavíte. Lapáky se ale většinou používají jako indikátor, zda už koušou a zda je potřeba stříkat :).
      3. 6. 2016, 10:55
  • Pavel Reagovat Na klikoroha jsem moc " nevěřil". Nedal jsem si říci a řídil se heslem že každý rok co je sazenice v zemi, je dobrý. Jak velké bylo pak moje zklamání, když mi 90 procent stromků klikoroh ohlodal a oni pak uschly. Ze začátku jsem je dokupoval a dosazoval. Teď už vidím že to byl marný boj. Prohrál jsem a při tom vyhodil spousty peněz. Teď jen musím počkat na příští jaro a dokoupit další sazenice. Otázkou je, zda je budu ještě po roce stříkat ?
    20. 9. 2015, 12:05
    • Pavel Reagovat Někde na internetu jsem vyčetl, že jako past na klikoroha je ulomit čerstvou borovou větývku a postříkat jí právě tím Fury. Jak borovice krásně voní, přitáhne klikoroha a on se zakousne. Honzo kolik tak přidat vody do zimního Aversolu 5:1 který stříkám aby šel použít na letní okus a já malé sazenice smrčků nezničil ?
      1. 6. 2016, 14:24
    • Infoolese Reagovat Jestli v blízkém okolí nejsou čerstvé paseky, pak stříkání proti klikorohovy možná nebude vůbec potřeba. Určitě doporučujeme kontrolovat jeho výskyt na jaře, kdy se zvednou teploty (většinou konec dubna, začátkem května), zda se znovu neobjevuje. A to klidně každý týden. Při zjištěném výskytu postříkat insekticidem - např. Fury, Vaztak, a jiné. Tím se zahubí brouci co již koušou a nejedná se jen o preventivní postřik. Repelent vydrží podle počasí cca 14 dní (při teplém počasí a bez deště i déle). Tím se eliminuje hlavní jarní nápor klikoroha. ... A podobně pak ke konci léta, kdy je druhá násada brouků... dřžíme palce, ať to vyjde!
      9. 10. 2015, 07:29
      • Pavel Reagovat Zdravím všechny. Ještě mě tak napadlo, že u vytěžených stromů oloupu kůru z pařezů. To jsem provedl asi tak v polvině března. Myslíte, že jsem klikorohovi zaťal meč do zad ? Kdy přesně prosím Vás ke konci léta stříkat proti klikorohovi ? Ještě bych měl dotaz z jiného soudku. Kdy přesně bych měl namazat nebo postříkat sazenice smrčků proti letnímu okusu ?
        11. 4. 2016, 20:19
        • Infoolese Reagovat Dobrý den, - Oloupáním kůry na pařezech se klikoroha bohužel zcela nezbavíme, může být i v kůře pod zemí. Jeho výskyt se tím ale může snížit. Larvy se vyvíjejí v kořenech a tam se bohužel nedostaneme. Z nich se pak vylíhnout brouci. - Proti klikorohovi je efektivní stříkat při prvních náznacích škod. Na jaře podle počasí od půlky dubna, kdy se z přezimujících larev líhnou brouci. A pak cca od půlky srpna, kdy se líhnou brouci z jarního kladení vajíček. Záleží na počasí, jestli je dostatečně teplo. - Proti letnímu okusu se maže až vyzrají přírůsty po prvním cyklu růstu - červen/červenec. Většinou se to ale nedělá, zvěř si většinou najde potravu jinde a škody na porostech jsou minimální. Maže se hlavně na podzim během října - během zimy jim moc chutná :).
          12. 4. 2016, 10:55
          • Pavel Reagovat V příštím týdnu hlásí 12 a 13 stupňů jen v pátek 18 a pak o víkendu pršet. Je na stříkání ještě čas ? Mě ty potvory srnčí největší škodu nadělají v létě. Všechny nové přírůstky mi ožerou. Když bych se unáhlil a se stříkáním začal dříve a nový letorost postříkal, nespálím ho Aversolem. Myslel jsem že koupím rovnou i zimní a krapánek ho přiředím na to léto. Není to kravina ?
            17. 4. 2016, 18:47
            • Infoolese Reagovat Klikoroh má rád teplo a sucho. Takže je určitě ještě čas než začne kousat. Teď hlásí docela chladno, občas déšť či přeháňky, takže bych se stříkáním počkal na teplejší dny .... Nové přírůsty se musejí namazat až budou vyzrálé, jinak namazané nevyzrálé, zastaví růst. Stále je ale problém, že i správně namazané obrazí výhony, které nejsou namazané a srnky mají zase co žrát. Pak bych doporučil oplotit vysazenou oblast a máte to bez starostí. Je to sice docela práce, ale vyplatí se!
              20. 4. 2016, 08:22
              • Pavel Reagovat Děkuji moc za rady. Plot by byl opravdu nejlepší, ale ta cena za něj je úděsná, i když si to budu dělat sám. Práce mi nevadí. Já se v tom lese tak "vyčistím" že je mi pak moc fajn i když večer padám vysílením. Tak mě napadlo. Co pachové ohradníky ? Je s nimi nějaká zkušenost co se týká okusu malých smrčků ?
                23. 4. 2016, 21:34
                • Infoolese Reagovat Nevím jaké máte možnosti, ale kůly z vlastního lesa a použité pletivo z oplocenky vyjde poměrně levně. Ale to jen opravdu, máte-li možnost to někde sehnat. Jinak souhlasím, práce v lese krásně vyčistí hlavu! S pachovými ohradníky bohužel žádnou zkušenost nemáme. Jestli to vyzkoušíte, určitě bychom rádi věděli výsledek :). Díky
                  25. 4. 2016, 10:11
  • Pavel Boudyš Reagovat Výsadbou v březnu nemělo smysl stromky ošetřovat před výsadbou. Klikoroh se objevil koncem dubna a to v hojné míře i s výsadbou až dva roky po těžbě. Pomohlo použití pastí a stříkání rostlin až když se klikoroh objevil.
    15. 6. 2015, 10:28
    • Pavel Reagovat Tak jsem od kolegy z práce slyšel názor, že by se mělo proti klikorohovi stříkat i začátkem čevna nebo nejdéle v polovině června. Je to pravda ? Asi před třemi týdny jsem proti klikorohovi postříkal krčky stromků a pár borových větví které jsem po pasece poházel a také postříkal. A teď o víkedndu jsem se na ně byl podívat. Stromky Jsou všechny v pořádku. Tedy zatím Rád bych tento stav udržel. Tak mě napadlo. Mě se to tedy už netýká, ale neexistuje nějaký přípravek kterým bych po vytěžení stromu natřel pařez a on by dříve uschl. To proto, aby se v jeho kořenech nedržel klikoroh ?
      30. 5. 2016, 06:08